Čizkejk (cheesecake) je omiljena poslastica širom sveta. Iako mnogi pretpostavljaju da svoje poreklo vuče iz New Yorka, zapravo je mnogo stariji.
Vratimo se više od 4000 godina u drevnu Grčku! Sedite, uzmite kremast komad torte od sira i naučite sve o bogatoj istoriji ove slastice.
Cheesecake obilazi globus
Prvi “kolač od sira” stvoren je na grčkom otoku Samosu. Fizički antropolozi tamo su iskopali kalupe za sir koji datiraju oko 2000 p.n.e. Proizvodi od sira najverovatnije su postojali hiljadama godina pre toga, ali pre nego što je ovo prešlo u prahistoriju, tako da zapravo nikada nećemo znati.
U Grčkoj se torta od sira smatrala dobrim izvorom energije, a postoje dokazi da se servirala sportistima tokom prvih olimpijskih igara 776. pr. Poznato je da su grčke mladenke i mladoženja takođe koristili tortu od sira kao venčanu tortu. Jednostavni sastojci brašna, pšenice, meda i sira oblikovani su u kolač i pečeni – daleko od složenijih recepata koji su danas dostupni!
Književnik Athenaeus zaslužan je za zapis prvog grčkog recepta za tortu sa sirom 230. godine nove ere. U to su doba Grci već više od 2000 godina posluživali kolač sa sirom, ali ovo je najstariji poznati grčki recept koji je sačuvan! Bio je prilično osnovan – istucite sir dok ne postane gladak. Testo – pomešajte istučeni sir u mesinganoj tavi s medom i proletnjim pšeničnim brašnom – zagrejte kolač od sira “u jednoj masi” – pustite da se ohladi, a zatim poslužite.
Kad su Rimljani osvojili Grčku, recept za tortu od sira bio je samo jedan deo ratnog plena. Izmenili su ga uključujući zdrobljeni sir i jaja. Ti su se sastojci pekli pod vrućom ciglom i posluživali topli. Povremeno bi Rimljani stavljali fil od sira u pecivo. Rimljani su svoj kolač od sira nazivali “libuma” i posluživali su ga u posebnim prilikama. Marcus Cato, rimski političar u prvom veku pre nove ere, zaslužan je za najstariji poznati recept za rimsku tortu od sira.
Kako su Rimljani proširivali svoje carstvo, donosili su recepte za torte sa sirom. Velika Britanija i Istočna Evropa započele su eksperimentisanje s načinima kako od torte od sira napraviti na svoj jedinstven način. U svakoj su evropskoj zemlji recepti počeli poprimati različite kulturne oblike, koristeći sastojke poreklom iz svake regije.
Godine 1545. štampan je prvi kuvar. Torta od sira opisana je kao slatka hrana na bazi brašna. Čak je i kuvar Henryja VIII dao svoj doprinos u oblikovanju recepta za tortu sa sirom. Naime, on je kuvani sir izrezao na vrlo male komadiće i te komade natapao u mleku tri sata. Zatim bi procedio smešu i dodao jaja, maslac i šećer.
Međutim, tek u 18. veku torta od sira počinje izgledati kao nešto što danas prepoznajemo. Otprilike u to vreme Evropljani su umesto kvasca počeli upotrebljavati razmućena jaja za dizanje hleba i kolača. Uklanjanjem okusa kvasca, torta od sira sve više je nalikovala desertnoj poslastici. Kad su se Evropljani doselili u Ameriku poneli i svoje recepte za torte sa sirom.
Dodavanje sastojka potpisa
Krem sir je američki dodatak kolaču i od tada je postao glavni sastojak u SAD-u. Godine 1872. jedan je mlekar iz New Yorka pokušavao preslikati francuski sir Neufchatel. Umjesto toga, slučajno je otkrio postupak koji je rezultirao stvaranjem krem sira. Tri godine kasnije, krem sir je zapakovan u foliju i distribusan lokalnim trgovinama pod brendom Philadelphia Cream Cheese. Marku krem sira Philadelphia 1903. godine kupila je firma Phoenix Cheese Company, a zatim je 1928. godine i firma Kraft Cheese Company. Kraft i dalje proizvodi ovaj isti ukusni krem sir s kojim smo danas svi upoznati.
Cheesecake u New York stilu
Torta od sira u klasičnom njujorškom stilu poslužuje se samo s kolačem – na vrhu ili sa strane ne poslužuje se voće, čokolada ili karamela. Ovaj čuveni kolač glatkog okusa svoj prepoznatljiv okus dobiva od dodatnih žumanjaka u smjesi za tortu od krem sira.
Do 1900-ih Njujorčani su već bili zaljubljeni u ovaj desert. Praktički je svaki restoran na svom jelovniku imao svoju verziju torte od sira. Njujorčani su se od tada borili za prava hvalisanja zbog originalnog recepta.
Iako je najpoznatiji po svojim sendvičima s potpisom, Arnold Reuben (1883-1970.) je zaslužan za stvaranje torte sa sirom u New Yorku. Reuben je rođen u Nemačkoj, a u Ameriku je došao kao mladić. Priča kaže da je Reuben pozvan na večeru na kojoj je domaćica poslužila pitu od sira. Navodno ga je ovo jelo toliko zaludelo da je eksperimentisao s receptom dok nije smislio voljenu tortu od sira u NY Styleu.
Varijacija čizkejka u Beogradu
Kod nas u Medinim kolačima čizkejk dolazi u raznim oblicima. Pravimo ga kao torte, kolače, u čašama priređeno za ketering, u čašama za prodaju u prodavnicama…. Uostalom provjerite sami.
Bez obzira kako ga narezali, cheesecake je uistinu slastica koja je izdržala test vremena. Od svojih najranijih zabilježenih početaka na Samosu pre više od 4000 godina do ikonskog statusa širom sveta, ovaj kremasti kolač ostaje omiljen za zube svih dobnih grupa.